Drodzy Uczniowie - Czytelnicy,

w czasie zamknięcia szkoły i bibliotek zapraszamy do korzystania z darmowych bibliotek cyfrowych:

WolneLektury,pl - biblioteka zawiera ponad 5500 tytułów, w tym lektury szkolne

Lektury.gov.pl - serwis zawiera lektury szkolne wraz z ich wykazem oraz opisami

ChmuraCzytania.pl - zawiera ciekawe książki; nie wymaga logowania

Masz tę moc - ebook o koronawirusie dla młodszych uczniów wydawnictwa Olesiuk; zawiera odpowiedzi na pytania: czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu

Polona.pl - największa w Polsce biblioteka cyfrowa

OFERTY FIRM

Empik Premium - bezpłatnie przez 60 dni; dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go

Publio - darmowe ebooki; ponad 100 ebooków za darmo

Wydawnictwo SQN - ebook za złotówkę; przez 14 dni 1 ebook dziennie za złotówkę

Nexto - 100 darmowych ebooków, między innymi lektury i podręczniki

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja - klasyka polskiej poezji czytana przez znanych polskich aktorów; za darmo, w serwisie You Tube

Spotify - serwis oferujący słuchanie piosenek, audycji, podcastów itp.; duży wybór bajek, legend i opowiadań dla dzieci

Audio-Bajki.pl - nagrania bajek dostępne a darmo w serwisie You Tube

Bajkowisko.pl - nagrania bajek i audiobooków dla dzieci; na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna na kanale You Tube

Polskie Radio Dzieciom - zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy Kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy; wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.

 

 

Polecamy książki z naszej biblioteki…

Nowe Przygody Mikołajka – R. Goscinny, J.J. Sempe

Książka o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów. Zapraszamy na spotkanie z Mikołajkiem, Rufusem, Alcestem i ich kolegami, których perypetie rozśmieszają kolejne pokolenie czytelników.

 

Mikołajek – R. Goscinny, J.J. Sempe

Szkolne przygody łobuziaka Mikołajka. Wycinek z życia w klasie, na korytarzu i szkolnym podwórku. Zwykłe wydarzenia, jak pamiątkowe zdjęcie klasowe, wizytacja czy nowy uczeń, stają się prawdziwą sensacją. Opisywane wydarzenia mają często zaskakujący i komiczny przebieg.

 

Rekreacje Mikołajka – R. Goscinny, J.J. Sempe

Mikołajek ma rozliczne kłopoty z dziwnymi i niezrozumiałymi dla małego chłopca zachowaniami rodziców i nauczycieli a czasami kolegów. Mikołajek bardzo lubi dobrą zabawę, towarzystwo i sport, lubi jeść (szczególnie deser) i lubi dostawać prezenty (np. od babci „Buni”). 

 

Mikołajek i inne chłopaki– R. Goscinny, J.J. Sempe

Książka opowiada o przygodach Mikołajka, jego kolegów i rodziny. Dowcipne ilustracje i zabawne sytuacje przedstawiają jednocześnie codzienne problemy, uczą właściwych wyborów i odpowiedniego zachowania.

 

Mikołajek ma kłopoty– R. Goscinny, J.J. Sempe

Znów mamy książkę dla czytelników w różnym wieku, na którą składają się historyjki o szkolnych kolegach i rodzinie, śmiesznie opowiadane przez Mikołajka.

 

Wakacje Mikołajka – R. Goscinny, J.J. Sempe

Kolejna część z serii książek o sympatycznym chłopcu Mikołajku. W szkole uchodzi za strasznego łobuziaka i ciągle wplątuje się w coraz to nowe kłopoty. Jednak ma wielu przyjaciół, którzy mu zawsze pomogą, doskonale się przy tym bawiąc.

 

Noc w Muzeum - Leslie Goldman

Książka opowiada o Larry'm Daley'u, który podjął pracę strażnika muzeum. Jeden ze strażników, Cecil, oprowadził go po muzeum. Pokazał mu wszystkie eksponaty i opowiedział o nich. Powoli się ściemniało, więc Larry został sam wśród posągów. Chodził po salach i wydawało mu się, że wszystko jest w porządku. Do czasu. To, co zobaczył, uświadomiło mu, że … eksponaty w nocy ożywają… Było to dla niego dziwne. Nie wierzył w to, ale po kilku spędzonych nocach zrozumiał, czemu tak jest. Poznał tajemnicę, którą skrywała Tablica Ahkmenraha. Którejś nocy wziął ze sobą do pracy swojego syna Nicka. Kiedy weszli do muzeum, zobaczyli dawnych strażników, którzy chcieli ukraść tablicę. Razem z ożywionymi posągami Larry i jego syn ruszyli w pogoń za złodziejami. Pościg zakończył się schwytaniem strażników. Tablice odłożono, a wszystkie eksponaty wróciły na swoje miejsce. Muzeum zaczęły odwiedzać tłumy ludzi, a Larry otrzymał pracę na stałe.

 

Matylda - Roald Dahl

Czy lubicie swoich nauczycieli? Nawet jeżeli nie wszyscy są idealni, to na pewno nie ma wśród nich takiego monstrum jak Agata Pałka, dyrektorka szkoły Matyldy. Wystarczy powiedzieć o niej tyle, że trenuje czasem... rzucanie uczniami na odległość. W domu Matylda też nie ma łatwego życia. Musi walczyć z rodzicami o swoje miejsce i swoje prawa. Jednak Matylda nie jest zwyczajnym dzieckiem. Ma zadatki na prawdziwego geniusza. Umie świetnie czytać, błyskawicznie mnożyć w pamięci i bardzo mądrze myśli. Potrafi zresztą dokonać znacznie, znacznie bardziej zdumiewających rzeczy... Jak potoczą się losy niezwykłej dziewczynki? Autor Matyldy - Roald Dahl dostarcza nam niezwykłego dreszczyku emocji i dlatego warto sięgnąć po tę książkę.

 

Bella i duchy - Joachim Friedrich

Pan Ernst Satt, będący właścicielem fabryki czekoladek, zaprasza do swej pięknej i bogatej posiadłości Amandę X i jej detektywów. Okazuje się, że nocą dzieją się tam różne dziwne rzeczy: znikają części garderoby, ludzie są wyrywani ze snu przez duchy. Pewnej nocy znika także Bella Satt, żona właściciela fabryki. Amanda X jest przekonana o wyjątkowości sytuacji, przez co podejmuje się wyjątkowych środków. W rozwiązaniu zagadki pomaga  Amandzie grupa osób: Ricki, Kwiatuszek, Dziadek Śruba, Hedwig, Elsbeth, Eleonora, Komisarz Kaminski, pani Wolff i owca Sister X.  Książka „Bella i duchy” jest niezwykle wciągającą lekturą. Jednak, żeby się o tym przekonać, trzeba zacząć ją czytać. Jeżeli lubicie się bać, sięgnijcie po nią koniecznie.

 

Kraina duchów - Isabel Abedi

Jest to interesująca opowieść o dwójce dzieci, które znalazły tajemnicze drzwi do innego świata. Ciekawość bohaterów wzięła górę i zmusiła ich do przejścia na drugą stronę zagadkowego przejścia. Nie zdawali oni sobie jednak sprawy,  że przypadkiem wypuścili złego Diabła wyczarowanego przez Wiedźmę. Od tego momentu rozpoczęło się mnóstwo przygód. Dzieci znalazły się w prześlicznej Krainie Duchów, gdzie przeżyły wiele niebezpieczeństw. Poznały także przyjaciół, którzy z chęcią pomagali im w ich zadaniu. Pojawił się jednak jeden problem – ludzie nie byli mile widziani w owej krainie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów „Krainy duchów”, to natychmiast udajcie się do biblioteki i wypożyczcie tę książkę!

 

Koszmarny Karolek i straszliwy... – F. Simon

Karol bierze udział w konkursie na najlepiej ulepionego bałwana. Tworzy strasznego wikinga a Wandzia baletnicę. Kto wygra? Odpowiedzi szukajcie w książce. Karolek otworzy też swój własny interes, czyli salon piękności. Rywalizuje z Wredną Wandzią. Niestety, nasz bohater nie zrozumiał słowa „piękność” i będzie odnawiał w inny sposób. Karol przeżywa nudny dzień w swoim domu. Postanawia napisać testament i liczy na odwzajemnienie ze strony bliskich. Dowiemy się również, jakich przezwisk nie lubi Damianek. Nie koniec na tym. Do klasy Karolka ma przyjść autorka ulubionych książek Karola. Chłopiec zostaje odesłany do klasy Damianka, gdzie przeżywa męczarnie. Czy uda mu się dotrzeć do swojej klasy i posłuchać najnowszej powieści jego ulubionej pisarki? Zachęcamy do przeczytania! 

 

Koszmarny Karolek i wielka forsa – F. Simon

Karolek ma dosyć swoich rodziców i Doskonałego Damianka (swojego brata). Ucieka z domu, lecz nie zawędruje za daleko. Przyciągnie go na śniadanie cudowny zapach naleśników. Przekonamy się, że cukierki jednak mogą pomóc w zdobyciu nagrody na dniach sportu. Karol zdobędzie nagrodę, a Damianka wciągnie w oszustwo. Karolek stanie się posiadaczem dużej sumy pieniędzy. Będzie sprzedawał niepotrzebne rzeczy, a także najzupełniej potrzebne przedmioty rodziców. Wśród tych „rzeczy” pojawi się Damianek, którego kupi Wredna Wandzia. Niestety, nie będzie chciała go odsprzedać i będą niezłe kłopoty. Dom Karola odwiedzi jego Bogata Ciocia Bella z Wyniosłym Wojtusiem. Nasz bohater pozamienia prezenty i co z tego wyniknie? Polecamy tę książkę!

 

Koszmarny Karolek i wigilijne figle - Francesca Simon

Książka „Koszmarny Karolek i wigilijne figle” opowiada o chłopcu, jak sam tytuł mówi - Karolku. Karol to niepoprawny urwis, z którego rodzice pragną uczynić grzecznego chłopca i nie zawsze się im to udaje. W tej części, rzecz dzieje się w wigilię. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak Karol zmodyfikował świąteczne przedstawienie w szkole, jakie podarował prezenty rodzinie pod choinkę, jaką zastawił pułapkę na Świętego Mikołaja i kto wpadł w jego sidła oraz jak sprawić, aby zamiast świątecznego obiadu była pizza, sięgnijcie po tę książeczkę. Mimo koszmarnych pomysłów, często wszystko psuje młodszy brat Karolka - Doskonały Damianek. 

 

Francesca Simon: Koszmarny Karolek i Zębowa Wróżka

Książka „Koszmarny Karolek i Zębowa Wróżka” opowiada o nowych przygodach niegrzecznego Karolka. Na początku chłopiec chce oszukać Zębową Wróżkę podmienionym zębem, lecz wróżka nie daje się nabrać. Karolek próbuje bez powodzenia innych sposobów. Następnie Karol zostaje drużbą na ślubie Piskliwej Paulisi. Jej mąż go nie lubi, więc chłopak próbuje się na nim odegrać. Wymyśla dziwne zabawy i niszczy tort weselny. W kolejnym rozdziale Koszmarny Karolek musi wytrzymać dwa tygodnie z Wredną Wandzią. Jest to strasznie rozpieszczona i kapryśna osoba, lecz Karol znajduje na nią sposób. Wpada na pomysł z telegramem i pobyt Wandzi zostaje znacznie skrócony. Szkolne pomysły Karolka są równie efektowne i nieprzewidywalne, ale o nich przeczytacie już sami.

 

Pięć przygód detektywa Konopki – Janusz Domagalik

„Pięć przygód detektywa Konopki” napisał Janusz Domagalik. Książka jest zbiorem pięciu ciekawych opowiadań, przedstawiających przygody detektywa, który potrafi rozwikłać każdą zagadkę kryminalną i jest przygotowany na wszystko. W wielu sytuacjach, w których zdawałoby się, że detektyw zginie, on zawsze potrafił wyjść z opresji. Niezliczone pościgi i pułapki, które zastawia Pankracy Konopka, oraz które przygotowywują na niego przestępcy, sprawiają, że książka jest interesująca i niezwykle zabawna. Nie raz się zdarzy, że się uśmiejecie.

 

Szatan z siódmej klasy – Kornel Makuszyński

Przygodowa książka, której głównym bohaterem jest siedemnastoletni Adam Cisowski, który genialnie rozwiązuje zagadki. Pan profesor (historyk) prosi go o pomoc w rozwiązaniu zagadki drzwi w rodzinnym domu w Bejgole, nieopodal Wilna. Adam na wakacje wyrusza z profesorem do jego domu. Chłopaka spotyka wiele przygód m.in. uwięzienie przez opryszków w starej szopie, poznanie tajemniczego Francuza i wiele innych. Fabuła tej książki jest niezwykle wciągająca. Kluczem do rozwiązania spraw w teraźniejszości jest poznanie przeszłości z czasów wyprawy napoleońskiej. Jest też wątek miłosny. Bohater zakochuje się w Wandzi, bratanicy pana Gąsowskiego. Książka jest bardzo ciekawa, warto ją przeczytać.

 

Ten Obcy - Irena Jurgielewiczowa

„Ten Obcy” to książka autorstwa Ireny Jurgielewiczowej. Opowiada o przygodach czworga dzieci. Są nimi Marian Pietrzyk, Julek Miler (cioteczni bracia) oraz Pestka Ubyszówna i Ula Zalewska. Dzieci mają swoją kryjówkę na wyspie, która znajduje się na rzece. Myśleli, że nikt nie wie, gdzie jest ich wyspa, lecz od pewnego czasu zauważyli, że ktoś palił tam ognisko, biwakował. Tajemniczym gościem okazał się Zenek. Jeśli chcesz poznać przygody dzieci, zachęcam gorąco do przeczytania tej książki. Jest to lektura klas VI, więc czas zabrać się do czytania.

 

Tajemniczy ogród - Frances Hodgson Burnett

Książka Tajemniczy ogród opowiada o małej, brzydkiej i samotnej dziewczynce. Jej matka była piękna i ciągle chodziła na przyjęcia. Ojciec był oficerem i wciąż podróżował. Opiekowała się nią Ayah. Do czasu, gdy rodzice dziewczynki zmarli na cholerę. Mary znalazła schronienie w Anglii u swojego wuja Archibala Cravena. W jego wielkim domu czekało ją wiele przygód i niezapomnianych historii. Znalazła zakopany w ziemi klucz do tajemniczego ogrodu, poznała Martę i jej brata Dicka. Okazało się również, że wuj ma syna Colina, który był bardzo podobny do Mary: rozkapryszony, brzydki, egoistyczny i samotny. Chłopiec był przykuty do łóżka, Myślał, że tak jak ojcu, wyrośnie mu garb. Gdy poznał Mary i wszedł do tajemniczego ogrodu, powróciła w nim nadzieja, że może być normalnym, zdrowym chłopcem. Colin zrobił wielką niespodziankę ojcu. Jaką? Przeczytajcie.

 

Przygody Tomka Sawyera - Mark Twain

Książka opowiada o chłopcu, który jest sierotą wychowywanym przez ciocię Polcię. Tomek był sympatycznym chłopcem, lecz lubił psocić. Był sprytny. Potrafił tak zorganizować malowanie płotu, że koledzy nie tylko pomalowali za niego, ale jeszcze mu za ten „przywilej” zapłacili. Książka opowiada o mrożących w żyłach krew zdarzeniach, także o ciekawych i śmiesznych przygodach, o których musicie przeczytać już sami.

 

 

CYTATY O KSIĄŻKACH:

 

Człowieka poznasz po tym, w jakim towarzystwie obracają się jego

myśli.

Thomas Bailey Aldrich

 

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość

wymyśliła."

Wisława Szymborska

 

"Dom bez książek jest jak plaża bez słońca."

José Martí

 

Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi.

J.V. des Barreaux

 

Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.

Maria Dąbrowska

 

Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje.

Tristan Bernard

 

Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych

możliwości za pomocą cudzych słów.

Anonim

 

"Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić,

jak mało się wie."

Mikołaj Gogol

 

"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia.

Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz

sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc.

Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić

różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … Czasem się

zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie."

Arturo Pérez-Reverte 

 

"Kto czyta książki, żyje podwójnie."

Umberto Eco

 

"Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni

szczęśliwy."

Oscar Wilde

 

"Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie

stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym

człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie

napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą,

cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to,

czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby

kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne

i pożyteczne."

 Arturo Pérez-Reverte  

 

"Czytanie książki jest, przynajmniej dla mnie, jak podróż po świecie

drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej

jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co

znajdzie za następnym zakrętem."

Jonathan Carroll

 

"Los książek zależy od pojętności czytelników."

Terencjusz

 

"Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy."

Cyceron

 

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa

z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów."

Kartezjusz

 

"Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki"

"Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać"

Cycero  

 

"Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne:

po pierwsze – książki, po drugie – książki, po trzecie – książki, bez nich

nic nie pomogą nasze wysiłki."

Stanisław Konarski  

 

"Samo już czytanie książek kształci ludzi. Im więcej się czyta, im lepsze

książki, tym bardziej kształcą one swoich czytelników."

Stanisław Konarski

 

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni."

chińskie przysłowie

 

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego

przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak

jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

chińskie przysłowie

 

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"

Monteskiusz

 

"Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten

właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni

i fantazji"

Billie Joe

 

"Ten, kto nie spodziewa się mieć miliona czytelników, nie powinien

zabierać się do pisania"

Johann W. Goethe

 

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas

ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"

Wolter

 

"Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce"

Maksym Gorki

 

"Tworzeniu wielu ksiąg nie ma końca"

Biblia

 

"Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką"

Aleksander Puszkin

 

"Wynalazek druku - jest największym wydarzeniem w historii. To

matka rewolucji."

Wiktor Hugo

 

"Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą

rzecz - książkę i najgłupszą – wojnę."

Mieczysław Kotarbiński

 

"Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co

mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra..."

Henryk Sienkiewicz

 

"Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w

nieszczęściu, gadatliwy w radości, mówiący tylko wtedy, gdy się

słuchać pragnie - jesteś jednym z najcenniejszych darów, jakie nam

zesłali bogowie na nasz smutny padół."

Jarosław Iwaszkiewicz

 

"Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że

odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem."

Jarosław Iwaszkiewicz

 

"Kocham książkę nie dlatego, że jest piękna zewnętrznie, ale dlatego, że

wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie, nie na

zewnątrz mnie, bogactwa, których nie przeczuwałem. Dlatego też taką

miłością otaczam moją bibliotekę."

Jarosław Iwaszkiewicz

 

"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej

cywilizacji."

Maria Dąbrowska

 

"Ktoś powie, że czytać każdy umie, zaprawdę mało kto czytać potrafi."

Cyprian Kamil Norwid

 

"A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz."

Mikołaj Rej

 

"Książka, nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik

bez naprzykrzenia."

Ignacy Krasicki

 

"Mysz, dlatego że niegdyś całą książkę zjadła, Rozumiała, iż wszystkie

rozumy posiadła."

Ignacy Krasicki

 

"...czytanie, gdy mu smak, rozsądek przywodzi, cieńczy grubość

umysłu, cierpkość serca słodzi."

Franciszek Zabłocki

 

"Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki."

Joanne Kathleen Rowling

 

"Książka, myśl, słowo, uczucie , czyn... Wszystko razem stanowi dopiero

człowieka."

Józef Ignacy Kraszewski

 

"Wielu ma rywalów książka w naszych czasach 

- i przez to właśnie może staje się niemodna. 

Radio, telewizja, kino - lwią część zabrały te wynalazki z uroku książki! 

Jednej rzeczy nie mogą zabrać: jej ciszy, jej milczenia. 

Milczenie książki jest tym elementem, który na nas najwyraźniej działa. 

Milczenie to - to czara, którą możemy napełnić własną treścią, własną wyobraźnią. 

Kino, telewizja narzucają nam obraz, nie pozwalają go uzupełnić na swój sposób. 

Książka utwierdza naszą indywidualność, 

wybrania naszą osobowość przed atakiem wszystkiego, 

co brutalne, napastliwe w naszej dzisiejszej kulturze."

Jarosław Iwaszkiewicz

 

"Ani tytuł, ani nazwisko autora nigdy nawet nie obiły mi się o uszy, ale

nic tam. Decyzja została podjęta. Przez jedną i drugą stronę.

Najostrożniej jak mogłem wziąłem książkę do ręki i przekartkowałem

ją, wprowadzając w trzepot jej strony. Opuściwszy swą klatkę, wreszcie

wolna rozbłysła fajerwerkiem złotego pyłu. W pełni zadowolony z

wyboru ruszyłem labiryntem w drogę powrotną, ściskając książkę pod

pachą i nie kryjąc radości. Byłem święcie przekonany, że ta książka

czekała na mnie już od dawna, bardzo możliwe, że czekała na mnie

zanim w ogóle przyszedłem na świat..."

Carlos Ruíz Zafón

 

"Dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca, 

a dom, w którym jej nie ma - to czarny kryminał."

Kornel Makuszyński

 

"Książki - okręty myśli żeglują

ce po oceanach czasu 

i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek

z pokolenia w pokolenie."

F . Bacon

 

"Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.

Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem".

Kornel Makuszyński

 

"[...] człowiek powinien meblować tę maleńką przestrzeń swojej

mózgownicy tylko tym, co może mu się naprawdę przydać, a całą resztę

może złożyć w zakamarkach swej biblioteki, dokąd zawsze będzie mógł

sięgnąć."

Artur Conan Doyle

 

"Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu 

i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie."

F . Bacon

 

"Istnieje KSIĄŻKA - chleb

KSIĄŻKA - wino

KSIĄŻKA - skrzydła

KSIĄŻKA - haszysz."

Eliza Orzeszkowa

 

"Sztuka czytania jest niby nowym zmysłem,

nieskończenie głębszym i rozleglejszym od wzroku."

Bolesław Prus

 

"...książki, dziwne baśnie, nieprzerwane plotki o życiu rodzaju -

ludzkiego."

Stefan Żeromski

 

"Cóż, że siedzisz nad książką, małpeczko kochana?

Gdy me rozumiesz, jaka tam rzecz napisana."

Antoni Gorecki

 

"Święci... Chętnie wzięliby na indeks niejedną dobrą książkę

żeby bronić jej przed głupim czytelnikiem."

Jan Twardowski

 

Czytanie wszystkich wybitnych książek jest jak rozmowa z

najznamienitszymi umysłami minionych wieków.

Kartezjusz

 

"Czytanie rozwija rozum młodzieży,

odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności,

daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach".

Marcus Tullius Cycer

 

 "Kto ksiąg nie miłuje, ten nie miłuje mądrości,

a kto nie miłuje mądrości tępieje."

J.A. Komeński

 

" ...Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym,

co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra."

"Czytaniem odganiacie matkę wszystkich grzechów - próżnowanie."

Piotr Skarga

 

"Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na

jeden żywot jest skazany."

Józef Czechowicz

 

"Ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka

pozostawała.

Rośnie ona i rozwija się razem z postępem ludzkości."

Aleksander Hercen

 

"W książkach jest coś szczególnego.

Książki przenikają nas do głębi (...). A żadna nie przychodzi samotnie,

ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej."

Francesco Petrarka  

 

"Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron

przed większością przykrości życia codziennego."

Somerset Maugham

 

"Książki nigdy nie bywają w złym humorze, 

odpowiadają na każde pytanie."

Francesco Petrarka

 

"Lektura jest procesem twórczym.

Czytając książkę czytelnik dokonuje pracy pokrewnej z pracą pisarza:

wyobraźnią uzupełnia to, co znajduje się w tekście."

Ilia Erenburg

 

"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie

bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając. Książki nigdy

nie odchodzą, nawet wtedy, gdy się je źle traktuje. (...) Słowa są

nieśmiertelne... chyba, że ktoś je spali."

"Atramentowe serce"

C. Funke

 

"Temu, kto lubi książki, nigdy nie zabraknie wiernego przyjaciela."

Władysław Orkan

 

"Są książki piękne jak kwiaty i są książki pełne dojrzałości jak owoce. Są

książki, które wzruszają i są książki, które wstrząsnęły światem, te

największe".

Mieczysław Jastrun

 

"Wiedzieć chcą wszyscy- przykładać się do nauki nieliczni."

Pascal

 

Literatura nie jest niczyją własnością, literatura należy do wszystkich;

wkraczajmy więc na ten teren swobodnie i bez strachy i znajdźmy

drogę do samych siebie.

Virginia Woolf

 

„...niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza

książka, która trafia do jego serca. Owe pierwsze obrazy, echa słów,

choć wydają się pozostawać gdzieś daleko za nami, towarzyszą nam

przez całe życie i wznoszą w pamięci pałac, do którego, wcześniej czy

później – i nieważne, ile w tym czasie przeczytaliśmy książek, ile

światów odkryliśmy, ile się nauczyliśmy i ile zdążyliśmy zapomnieć –

wrócimy.(...) „

Carlos Ruiz Zafón

 

Człowiek, który nie czyta dobrych książek, w niczym nie jest lepszy od

tego, który w ogóle nie umie czytać.

Mark Twain

 

"Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli,

tylekroć książka cel zamierzony osiąga."

Janusz Korczak

 

"Książki to są twoi najlepsi przyjaciele,

nie wyśmieją, nie zdradzą, a naucza wiele."

Jan Rak

 

"Książki nigdy nie bywają w złym humorze;

odpowiadając natychmiast na każde zapytanie"

Fr. Petrarka

 

"Cóż może być bardziej cennego od codziennych

spotkań z mądrymi książkami."

Lew Tołstoj

 

"Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu

nic zapału do ksiąg nie ostudzi."

Jan Kasprowicz

 

To dobry czytelnik sprawia, że książka jest dobra.

Ralph Waldo Emerson

 

Nie zawsze wybieramy książki, które czytamy... czasem one wybierają nas.

Rubin "Hurricane" Carter

 

Covid-19 Informacje

To my

  • dsc_0327a
  • dsc_0331a
  • dsc_0333a
  • dsc_0335a
  • dsc_0339a
  • dsc_0343a

Logowanie

Kontakt

Sekretariat Budynek B

Czynne: 7:30 - 14:30

tel. 44 615-41-36

Sekretariat Budynek A

Czynne: 8:00 - 10:00

tel. 607-033-582

Dyrektor szkoły

tel. 501-636-957

1% dla SP Rozprza

Dzwonki w szkole

1 godzina lekcyjna 8.00 - 8.45
2 godzina lekcyjna 8.55 - 9.40
3 godzina lekcyjna 9.50 - 10.35
4 godzina lekcyjna 10.45 - 11.30
obiad
5 godzina lekcyjna 11.40 - 12.25
obiad
6 godzina lekcyjna 12.45 - 13.30
7 godzina lekcyjna 13.35 - 14.20
8 godzina lekcyjna 14.25 - 15.10

 

Zaprogramuj przyszłość

Certyfikaty

Przydatne linki

Szukaj